Takip Edin

Motivasyon

Ben De Başarı(lı)sız Oldum!

Motivasyonumu kaybettim

Başarı

TDK sözlüğünde başarı: “Kişinin yetenek ve yetişmeye bağlı olarak gösterdiği ansal ya da eylemsel etkinliklerinin olumlu ürünü, bir işi istenilen biçimde bitirmek, elde etmek, istediğini bulmak.” olarak açıklanmaktadır.
Sen bu tanıma ne kadar katılıyorsunuz?Ben De Başarı(lı)sız Oldum! Peki ya sen?

Başarının tam bir var mıdır sence? Herkesin başarı görüşü aynı mıdır? Sen başarıyı nasıl tanımlarsın? Dereceyle bitirilmiş bir okul mu? Yüksek alınmış bir sınav notumu? İyi bir kariyer mi? Çok para kazanabileceğin bir işe sahip olmak mı? Bilgili birisi olmak mı? Mutlu bir hayat yaşamak mı? Listeyi daha da uzatabilirsin.

Asıl başarı senin ne istediğin. Başkalarının söylediği kişi değil, olmak istediğin kişi olmaktır başarı. Ailenin, öğretmenlerinin, çevrenin değil senin hayalini kurduğun hayata sahip olmak, hayallerinin peşinden koşmaktır başarı. Hayatın boyunca istemediğin birisi olmak değil, sevdiğin, hak ettiğin, istediğin şeylere sahip olmaktır başarı.Başarıyı sen belirlersin.

Ben De Başarı(lı)sız Oldum!

Nasıl Başarılı Olurum?(O yapıyorsa ben de yaparım!)

Başarılı olmak gerçekten çok ağır bedeller mi ister?  Altından kalkamayacağımız şeyler yaparak mı başarılı oluruz? Aslında bu da başarının tanımı gibidir. Olmak istediğin kişiye, kurduğun hayallere, amacına göre değişir. Başarılı olmak için başarıyı gerçekten istemen gerekir. Başarıya hep aç olman gerekir. Disiplin ister başarı.

Yaptığın iş ne olursa olsun en iyisi olmak için çalış, kendin için çalış başarı için en iyi yatırım sensin. Pişmanlık duyacağın bir hayat yaşamak istemezsin bu yüzden harekete geçmek zorundasın. Başarı için çıktığın yolda zorluklar var elbet ama bir adım attığında, sonuçları görmeye başladığında vazgeçmeyi asla istemeyeceksin.

Başarı genetik midir? Doğuştan mı gelir?

(Ben De Başarı(lı)sız Oldum!)

Hayır.Başarılı olmak istiyorsan varlıklı bir aileye, bir yol göstericiye ihtiyacın yok. Kendi yolunu kendin çizmelisin. Ya başarı için çalışırsın  yada çekilir kenarda izlersin.Her şey sen de biter. Kim olmak istediğini sen seç. Her gün nefret ettiğin bir hayata mı uyanmak mı yoksa hayalini kurduğun hayatı yaşamak mı?

Hani yapmamız gereken zorunluluklar vardır.(ders çalışmak, işe gitmek vb. gibi) Bazen canın hiç birini yapmak istemez. Yorgun olursun, canın bir şey sıkılmıştır ve kafa dağıtmak istersin, hiçbir iş yapmak istemezsin. Çoğu kişide bu durum böyledir. Ama bazı kişiler hangi psikolojik durumda olursa olsun hep işlerine odaklanırlar. Bu gibi insanlara “ŞANSLI” deriz. Gerçekten de öyle midirler peki? Şanslı oldukları için mi başarılı olurlar?

Hiçte öyle değil böyle insanlar neden yapması gerektiğini bilen insanlardır. Hayallerinin peşinden koşan, ne olursa olsun asla vazgeçemeyen, asla pes etmeyen insanlardır. Tüm olumsuzluklara rağmen çevresindeki olumsuz fikirlere rağmen yılmayan insanlardır. Eğer vazgeçerlerse veya pes ederlerse asla başarılı olamayacaklarını bilirler. Asla hayallerine ulaşamayacaklarını, asla istedikleri kişi olamayacaklarını, Bu yüzden denemekten, devam etmekten başka şansları olmadıklarını bilirler ve pes etmezler. Bugün o insanların başarı yolundaki hikayelerine bakın. Çok fazla başarısızlık görürsünüz.( Bu normaldir.Başarlı olabilmek için önce başarısızlığı iyi bilmek,tatmak gerekir.) Ama asla pes etme, geri çekilme göremezsiniz. Neden? Eğer pes etmiş ve vazgeçmiş olsalardı bugün oldukları kişi olabilirler miydi? Asla olamazlardı.

Ben De Başarı(lı)sız Oldum!

 

Başarı İçin Motivasyon!

Dış Motivasyon, diğer insanların size söyledikleri cümleler, şarkılar, filmler, yazılar, videolar ve benzeri gibi kalıcı olmayan, tabiri caizse gaza gelme durumdur.Bu şekilde başarıya ulaşamazsın.

İç Motivasyon ise sizin içinizden gelen, sürekli etkin olan, sizi yılmanıza ve pes etmenize izin vermeyen motivasyondur. Bunun aslında tam bir motivasyon
olduğuna inanmıyorum. Bence iç motivasyon bir karakteristik özelliktir. Çünkü her insanın kolayca sahip olamayacağı bir durumdur. Yaptığınız şeylerin farkında olup neden yaptığınız bilerek yapıyorsan yaptığın şeye bağımlısındır ve başkaları için dışarıdan bakıldığında acı veren ve zaman kaybı olduğunu gösteren bir durum gibi görünen şey senin için keyif aldığın, severek yaptığın bir durum olur. İç motivasyon aslında gerçek disipline sahip olmaktır.

Gerçek disiplin ise baskılama gerektirmez.Eğer gerçek disipline sahipseniz çalışmak size zor gelmeyecektir acı vermeyecektir. Benim için sağlıklı bir fiziğe sahip olmak önemliyse yaptığım diyet, antrenmanlar bana zor gelmemeli acı vermemelidir.Eğer gerçek disipline sahipsem yaptığım iş benim için çok keyifli olacaktır. Eğer bunlar zor geliyorsa ben daha zihnimde neyin önemli olduğunu oturtamamışım demektir.  Önce zihninizde neyin önemli olduğunu oturtun sonra devam edin.Yoksa daha karşılaştığınız ilk engelde vazgeçersiniz. Engellerle dolu, zorlu bir yola girmeden önce iyi düşünün. Bu yolda ilerlemek hiçte kolay olmaz. Eğer bir yolda ilerlemek kolaysa, o yol sizi hiçbir yere götürmez. Hayat asla kolay olmayacak ve istedikleriniz için çabalamayıp hareket etmezseniz asla size istediklerinizi vermez. Harekete geçerseniz(bu zor olanıdır) çabalarsanız hak ettiklerinizden daha da iyilerine uzun ve sabırlı bir yoldan sonra sahip olursunuz.

Başarmak İçin Sıra Dışı Olmak Gerekir!

Ben De Başarı(lı)sız Oldum!

Ben De Başarı(lı)sız Oldum!

“Sıradan insanlar da sıra dışı olabilirler.” ELON MUSK
Başarmak ne gibi sıra dışı şeylere sahip olmak gerekir? Süper güçler mi?, Dahi bir beyin mi?, Milyarder bir aileden gelmek mi?
Başarılı olmak için bu gibi sıra dışı şeylere sahip olmak gerekmez. İhtiyacınız olan sıra dışı özellikler:
*ÇALIŞKANLIK
*DİSİPLİN
*İSTEK
Bu üç özelliği benimser ve uygularsan başarı yolunda sağlam temeller üzerinde güzel ilerlersin. Başarı yolu sürekli aktiflik ÇALIŞKANLIK ister. Her gün kendine yeni bir şeyler katman gerekir. Buda sağlam DİSİPLİN ister. Eğer İSTEKLİYSEN bunlardan keyif alır ve başarıya sahip olursun.

 

Bu yazımı beğendiyseniz Amazon Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? yazımı da okuyabilirsiniz.

Devamını oku