Takip Edin

Girişimcilik

Başarısız Olmak Üzerine Notlar

basarisizlik-uzerine-notlar

Dickie Fox’tan Jerry Maguire‘ın bir yerinde, “Hayatta dürüst olmak gerekirse, başarabildiğim kadar başarısız oldum” diyor.

Bunu çok sık düşünüyorum. % 50 başarı oranı benim bakış açımdan oldukça yüksek görünüyor. Dickie kadar yaşlı değilim, ama tüm bu başarısızlıkların karşılığını almaya başladığı bir yaş geldiğini farz ediyorum. Öğrenirsiniz, çünkü yüzünüze bu kadar çok düşmenin anlamı neydi?

Mine iki ana temaya odaklandı: denemek ve denemek.

Başarısızlık kelimesini kullanmak insanlardan derhal reddedilmiş gibi görünüyor. “Siktir” kelimesini kullandığım gibi yüksek sesle söylemekten hoşlanırım. Havayı temizler ve belli bir je ne sais quoi ile iletişim kurar. İsterseniz bir konuşma damak temizleyici. Anlamı bellidir. Saklanmak yok, başka yorumlar için masaj yapmak yok. Her ne yapıyorsan işe yaramadı.

Geçenlerde bir haftanın daha iyi bir kısmını, alma şansımın az olduğu bir iş için bir kompozisyon yazarak geçirdim. Şans yok, ama oldukça küçük. Yine de sorular harikaydı ve cevaplarım vardı. Denemeye karar verdim ve kalbimi yazdım. Başvuru yapıldıktan sonra, bir partide küçük bir konuşma beni radyo sessizliği konusunda teselli etmeye başlayana kadar az düşündüm. İyi hissettim. Saçmalama değil, ama aslında iyi. Stream Denemek için harika ’ve ured havalandırmadan hiçbir şey çıkma’ nın sürekli akışı eğlenceli geçti. Gerçek hatalarımı listelemek cazip geliyordu, ancak daha ne kadar daha uzun kalmak istediğimden emin değildim. Artı, bunun bir başarısızlık olduğunu düşünürse, partiden ayrılması için çok daha karanlık bir dünya görüşü bırakmak istedim.

Özetle, çok başarısız oldum. İş arkadaşlarınızı Tupac sevginizle ilgili 350’den fazla e-posta göndermek için işinizi kaybetmekten kaynaklanan bir tür başarısızlık değil. Bu özel bir çeşittir. Mine iki ana temaya odaklandı: denemek ve denemek.

Başarısız Olun – Ataberk Sezer

Evliliğimde çok çalıştım ve bu başarısız oldu. Ancak, hayatın nasıl gelişebileceğine dair hayal gücü olmadığı için onu seçtim. Bu çok daha kötü hissettiriyor. 44 yaşında kanser olmak bana zaman kaybı hakkında hızlı ve acımasız bir ders verdi. Bunu farklı şekilde yapabilirdim, daha fazlasını denedim. İçimde şiddetli bir ateş yaktı.

Başarısızlık acı verici, bunun yolu yok. İğneyi almak için akıllıca bir hikayem yok. Dükkanlarımdan birinin asla işe yaramayacağını kabul etmek zorunda olduğum o korkunç anı hatırlıyorum, ve bunun kaynakların ve zamanın devasa bir kaybı olduğunu. Güvertede babamla oturdum ve ağlarken ellerimi tuttu. Bunu bile daha iyi hissettiremiyorum ve yapamıyorum.

Başarısız olmak eğlenceli değil çünkü önemli şeyleri bilmiyorsunuz. Yaşlanmayı biraz bile tolere edilebilir kılan şey budur, nihayet bu başarısızlıkların nasıl gerçekleştiğini anlıyorsunuz. Şimdi daha az hata yapabilirsiniz. Hiç kimse bu konuda balonu patlatmıyor,% 50 için takılıyorum.

Başarısızlık hikayenin sonu değil. Şu an yaptığın şeyin işe yaramadığını ve asla çalışmayacağını anladığın an. Bundan sonra veya daha fazla anlar var. Aşağılanmanın üstesinden gelebilirseniz (ve danışmanım bunu tamamen hissetmekse), yanlış yöne gitmekten kurtulmuş olursunuz.

Diyetlerde başarısız olmak kendi sistemimi kurmamda yardımcı oldu. Başarısız olan mağaza bana beceri geliştirmenin değerini öğretti. Evliliğimin sona ermesi beni hayatımın en mutlu ve en üretken dönemine getirdi. Kanser beni en çok neyin önemi ile uyandırdı ve neyin peşinde olacağımı bilme hediyesini aldım. Heartbreak beni şu an sahip olduğum sevgiye açmaya yardımcı oldu.

Eğer yaşıyorsan, zorluk var. Tersine, zorluk yaşayanların ayrıcalığıdır. Ben yaşıyorum, kusurlu bir ayrıcalık.

Tahmin edilebilir bir yolu olmayan bir yaşam seçtim ve bunun için vergi büyük bir başarısızlık. Avukat veya mühendis oldukları için başkalarına yalvarmıyorum. Başarıya atılabilir adımlarla (veya en azından istikrarla) bir yaşam. Bazen bu konfor aldatıcıdır ya da sadece yeterli değildir. Yoldan çekilmenin başarısızlıkla barışı sağladığını bilin.

Bir arkadaşım bana, herkese tavsiyesinin ‘hareket etmeye’ devam ettiğini söyledi. Bu aslında bir anlam ifade eden basit bilgelik külçelerinden biridir. Sizi kanepeye yapıştırmaktan, arkadaşlardan kaçmak ve hijyeninizi ihmal etmekten utanç vericidir.

Utanç, başarısızlığın en işe yaramaz kısmıdır. Bunu yapmak zorunda olsaydım, çok daha sık başarısız olurdum (aptallığı savunmuyorum, sadece daha az suçlama yapıyorum). Deneme sevincini geliştirir ve sonucunu bırakırım. Başarılarım bile tam olarak hedeflediğim yer değildi. Hala onlara şaşırdım (işe yaradı mı?).

İşe yaramayan şeyleri yıkmak faydalıdır, ölüm sonrası ihmal etmeyin. Aksi takdirde, kalk ve endişelenmeyi bırak. Dünya, inişlerinizi ve çıkışlarınızı çok düşünmek için fazla tüketiliyor.

Bundan bir ipucu al ve devam et.

Devamını oku