Takip Edin

Girişimcilik

Başarılı İşletmelerin Yaptıkları

başarılı işletmelerin yaptıkları

Günümüzde yeni işletmeler için rekabet gittikçe şiddetleniyor. Bu işletmelerin başarılı firma olması için başladıkları andan itibaren ayrım edilmeleri ve müşteri kazanmak için müspet bir tesir bırakmaları gerekiyor.

Elbette yeni bir işletme için tecrübe etme yanılma kaçınılmaz olacak. Çoğu zaman Google ve Apple benzer biçimde günümüzün en büyük şirketlerinin de küçük birer girişim olarak başladığını unutuyoruz. Ancak artık büyüyen firmalar, minik şeylerin uzun solukta büyük oyun değiştiriciler haline geldiğinin farkında olan liderlere sahip.

Yıllar boyunca, minik şirketler daha büyük şirketlerin izinden gitmeye çalıştı. Bugün biliyoruz ki, yeni kurulan işletmelerin ilk beş yılında yarısı başarısız oluyor. Bu noktada sorun, doğru adımları takip etmiyor olmaları.

1.Başarılı şirket olmak için müşterilere iyi davranın.

Tüm başarılı şirketlerin iyi yaptığı şeylerden biri müşterilerini ilk sıraya koymaktır. Müşteri, tüm ürün ve operasyon kararlarında kilit unsur ve faktördür. Şirketinizi daha ileriye taşımak istiyorsanız, sadık ve memnun müşterilerinizin ağızdan ağıza reklam yapmasını sağlamalısınız.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, binlerce Amazon yöneticisiyle beraber davet merkezinin senelik eğitimlerine katılarak alan kişi hizmetlerine verdiği önemi gözler önüne seriyor.  Bu konudaki meşhur sözleri ise şöyleki:

“Rakip takıntılı değiliz, müşteri takıntılıyız. Müşterinin ihtiyacı olan şeyle başlıyor ve geriye doğru çalışıyoruz.”

2.Çalışanlara müşterilerden daha iyi davranın.

Tabii ki çalışanlar bir işletmenin en önemli parçasıdır. Çalışanları elde tutmaktan daha önemli olan şey ise onları mutlu etmektir. Bugün başarıya ulaşmış işletmeler hem kullanıcı odaklı değerlendirmelere bununla beraber etkili şirket kültürüne sahiptir.

Önerilen Yazı  Satın Alınmış En Pahalı 15 Teknoloji Girişimi

Örnek olarak Facebook’u ele alalım. Facebook, çalışanlarına gün süresince ücretsiz yemekler sunmaktadır – atıştırmalıklar da dahil. Genel merkezdeki mensupları spor salonu, kuaför, oyun alanları ve daha fazlasına erişebiliyor.

Her işletmenin bu tür olanakları sunması mümkün olmasa da, çalışanlarınızı mutlu etmek için ihtiyaç duyulan birkaç faktör var:

Adil maaş sistemi.
Çalışanları tanıma.
Makul miktarda ücretli izin.
Zam ve ikramiyeler.
İş-yaşam dengesi.

Unutmayın, mutlu çalışanlar = sevinçli müşteriler = başarı göstermiş işletme.

3.Beklenmedik değişikliklere hazır olun.

Değişimin üstesinden gelmek, bütün başarı göstermiş şirketlerin iyi olduğu bir öteki husustur. Yeni bir rakip, ekonomik kriz, iç personel değişikliği, yeni bir teknoloji veya  yönetmeliklerde düzenlemeler olabilir. Böyle bir konum karşısında yeni koşulların işinizi negatif etkilemeyeceğinden güvenli olmalısınız.

Bir zamanlar Microsoft programlarının her yıl yeni bir CD satın alıp manuel olarak güncellenmesi icap ettiğini hatırlıyor musunuz? Bulut teknolojisi tüm bu tarz şeyleri değiştirdi. Lider yazılım şirketleri kendilerini yine keşfetmeye başladı. Artık Microsoft kullanıcıları, abonelik modeliyle güncellemelerini sorunsuz yapmanın keyfini çıkarabiliyor.

Değişim zamanlarında, net bir kontakt, kuvvetli liderlik ve aleni bir zihne haiz olmak engellerin üstesinden gelmenin ve hatta daha da iyi olmanın yoludur.

4.Güçlü firma hedefleri belirleyin.

Hedefler odaklanma sağlar. Bir şirket hedef belirlediğinde, işletmeye katılan her insanın öncelikleri netleştirir. Hedefler, şirketinizin başarısını ölçmenize yardımcı olur. Bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışanların hedeflere ulaşabileceklerini hissetmeleri icap eder. SMART yöntemini izlemeyi düşünün: belirli (specific), ölçülebilir (measurable), ulaşılabilir (attainable), gerçekçi (reasonable) ve zamana bağlı (time-bound).

Günümüzde uzaktan çalışan pek çok şirket hedef belirleme strateji modellerini kullanmaktadır. İşletmeler, çalışanlara üç ayda bir hedefler atar. Daha sonra, işletme kendisi için bir, beş ve on yıllık hedefler belirler.

5.Benzersiz olmaya çalışın.

İş dünyası, taklitçi işletmeleri ayıklama ve kendilerini farklılaştıranlara yer açma eğilimindedir. İşletmeler endüstriye, ürünlere, hedeflere ve liderlere bağlı olarak birçok şekil ve biçim alabilirler. Başarılı şirketlerin iyi yaptığı şey benzersiz olma lafı vermesidir.

Önerilen Yazı  Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

Hiç kahve dükkanına gittiniz mi? Cevabınız muhtemelen evet, bundan dolayı onlardan binlerce var. Ancak pek yaygın olmayan şeyse kedi kafeleridir (“catfes” olarak da bilinir). Müşteriler kahvelerini yudumlarken evlat edinmek için  kediler sunan kafelerdir. Normal bir kahve dükkanını ziyaret etmekten bu sizin için daha caziptir (şayet kedi sever bir insansanız tabii).

Bugün endüstrilere öncülük eden işletmeler, büyümek için şartlara adapte olmak, değişmek ve doğru yöntemleri bulmak zorundalar. Stratejiler mikro düzeyde farklılık gösterse de, yukarıda yer edinen unsurlar bütün başarı göstermiş şirketler için geçerli. Sektörünüzün zirvesine ulaşmayı hayal ediyorsanız, bu beş adımı iş stratejisi planınıza ilave edin ve sürekli uygulayın.

Devamını oku