Takip Edin

Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanlar ‘ın Ortak Özellikleri

basarili-insanlar-özellikleri

Başarılı insanlar genellikle benzer özellikler bulundururlar. Elbette her birinin kendine has kabiliyetleri vardır, hepsi birbirinden ayrıdır. Bir olay karşısında duruşları ve zaafları ile ulaştıkları karakterler örnek teşkil ederler. Bir çok insan kendi başarısını yaratır ama hep başarılı olmak istiyorsak ve nasıl yapılır bilmiyor isek başarılı insanları örnek almamız gerekir. Bu yüzden hep başarı öyküleri anlatılır, bu yüzden “mentor” diye bir kavram vardır. Biz bi’ kolaylık sağladık; başarılı insanların ortak özelliklerinden bahsettik.

basarili-insanlar-özellikleri

Başarılı İnsanlar ‘ın Ortak Özellikleri;

  • Kendini Bilmek, Sınırlarını Tanımak:

Başarılı olmanın, lider olmanın ilk koşuludur kendini tanımak. Kişi kendi sınırlarını, kabiliyetini, amacını, değerlerini bilmeden lider olamaz, başarıyı yakalayamaz. Kendini tanımlayamadıktan sonra insanları ve olayları çözümleyemez bu yüzden de başarı onun için hayal olur. Yani başarıyı istiyorsak bu dünyada sadece bir hacim kaplamadığınızı önce kendinize sonra insanlara göstermelisiniz.

  • Çözüm Odaklı Olmak:

Bir sorun karşısında panik olan insanlar daha başlamadan vazgeçmelidirler. Zafer Sızlanarak Kazanılmaz arkadaşlar. Başarılı insanlar çözüme odaklanırlar, sorunun çıkış noktasına odaklanırlar. Bir sorun var ise önce kritik yaparlar, çözüm yolunu çizerler ve o plana sadık kalırlar. Elbette tek bir yok değil, varsayılan kötü durumlar içinde ön görülen planlar yapalar. Ufacık bir mesele için bile Çözüm odaklı olmalısınız.

Başarılı İnsanlar bunların değerini bilir;

  • Risk Almayı Bilmek:

Risk-almak

Risk-Kumar Dengesi

Varsayımlar ile karar alıp kumar oynamazlar. Ordan 3 gelecek buradan 5 gelecek ile bir 8 liralık bir işe kalkışmazlar. Kumar ve risk arasındaki dengeyi bilirler. Elindeki 3 ile işe başlar 5 ile yükseltirler. Burada ki risk 3 ile 8e girmek değil de, 4 e girmektir. Gerektiği yerde gözü karartmayı bilin ama zar atmayın. Ya tutmazsa?

  • Yatırım Yapmak:

dogru-insanlar

Yatırım Yapmak

Bu yatırım maddi olarak düşünmeyin. Onlar bilgiye, insana, kitap’a, tecrübeye yatırım yaparlar. İnsanın sadece para ile var olamayacağını bilirler. İnsanlık ilişkilerine önem verirler. Siz de erken yaşta edindiğiniz bilgiler ile okuduğunu kitap, tanıştığınız kaliteli insanlar ile kendinize yatırım yapabilirsiniz. Bu maddenin kıymetini bilin, zaman geç olmadan iyi insanlar biriktirin.

Bu yazıya ek olarak buradaki 5 madde ile “başarılı insanların alışkanlıklarına” göz atabilirsiniz. İyi okumalar.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir