Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

Backlink Nedir? Nasıl Sahip Olunur?

backlink

Backlink, sitenizin kalitesini ve SEO puanını arttıran web siteleri için çok önemli olan bir terimdir. Bu yazımda backlink nedir, hangi konulara dikkat edilmeli gibi konulardan bahsedeceğim.

Backlink Nedir?

Backlink, başka internet sitelerinde sizin sitenizin linkinin bulunması olarak tanımlanabilir. Yani diğer sitelerin sizin sitenizi önermesidir. Bu önerme de iyi içerik hazırlayarak olur.

Ne Tür Sitelerden Link Almalısınız?

Birkaç yıl önce oldukça ünlü olan Google PageRank sistemi, Google tarafından sitenize verilen not artık eskisi kadar önemli değil. Eskiden bir sitenin PageRank puanı ne kadar yüksek ise Google’da o kadar yükseklerde çıkıyordunuz. Artık öyle bir şart yok. Çünkü Google PageRank sistemi uzun zamandır güncellenmiyor.

Google’da üst sıralara çıkmak için artık  Domain Authority ve Page Authority değerlerinin yüksek olması gerekiyor. Bu iki değeri kontrol etmek için Moz OpenSource sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu kontrollerde 30 puan ortalaması bir internet sitesi için iyi bir değer sayılabilir.

Domain Authority puanı, Blogger ve WordPress (örnek.wordpress.com) gibi uzantılı sitelerde otomatik olarak yüksek puanlar alıyor. Bu yüzden, bu uzantılara sahip sitelerden link alacaksanız Page Authority değerine bakmanız gerekiyor. Bu iki değerden de yüksek not almanız sitenizin arama motorlarından daha üst sıralara çıkmanıza olanak sağlayacak.

Backlink Satın Almak?

Kesinlikle backlink satın almamalısınız. Çünkü bu yaptığınız şey sitenize yarar sağlamasını beklerken sitenize zarar vermiş oluyorsunuz. Bir çok site satın alıyor. Fakat Google’a girip “BACKLINK SATIN AL” yazmıyorlar. Eğer böyle yaparsanız trafik kazanmak yerine kaybedersiniz. Link satın alan siteler en ufak ayrıntısına kadar dikkat ediyorlar. Eğer bir tane dahi hata yaparlarsa aldıkları tüm backlinkler çöpe gidebilir.

İlla ki satın alacağım diyorsanız, bu aldıklarınızın süresiz olmasıdır. Eğer satın aldıktan bir süre sonra backlinkler silinirse başınıza büyük dertler açılır. Sizlere tavsiyem makale backlink yani tanıtım yazısı almanızdır.

Not: BudaBise olarak tanıtım yazısı yazabiliriz.

Doğal Olarak Nasıl Alınır?

  • Sitenizi hep güncel tutarsanız, trafiğiniz artar ve diğer siteler sizin yazılarınıza link vermeye başlayacaktır.
  • Diğer sitelere destek olmak amacıyla yorum yazın. Sadece yorum yazmak için yazmayın.
  • Forumlarda insanların sorduklarını cevaplayın. Siz yardım ettikçe sitenize gelen ziyaretçi sayısı artacaktır.
  • Kendi sitenize benzer özellikler gösteren site sahipleri ile iletişime geçin. Bu sayede iki tarafın da backlink sayısı artar ve Google ‘da yükselirsiniz.

Devamını oku