Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

Amazon Dropshipping Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Amazon Dropshipping Nedir

Amazon dropshipping nedir sizde merak ediyor musunuz? Elinizde olmayan bir malın stok tutmadın bir şirketten müşteri bulup aracılık yaparak satılması işlemidir. Aslında ticaret yapıyorsunuz ama ürün size hiç gelmez ürününüzü görmezsiniz. Bunun getirdiği avantajlar depolama maliyetinizin olmaması, stok maliyetinizin olmaması, eleman maliyetinizin olmaması pek çok maliyetinin olmamasından dolayı dropshipping insanlara cazip geliyor. En önemlisi, satılacağından emin dahi olmadığınız ürünleri toptan almak için paranızı önden ortaya koymak zorunda değilsiniz.

Ülkemizde de sıkça adını duyduğumuz sistem E-ticaretin bir çeşididir. Dropshipping sizi kısa yoldan zengin etmez. Aksine yüksek miktarda çaba ve ticari zeka gerektirir. Genellikle başlangıç için ana işiniz olarak yapmanız tavsiye edilmez. Nedeni ise ilk zamanlarda size binlerce dolar kazandırmayacağı içindir. Yanlış anlamayın dropshipping ile çok iyi miktarlarda gelirler elde edenler var. Ancak bu kişiler daha tecrübeli kişilerdir. Yani ilk başlarda ek iş olarak yapmanız tavsiye edilir.

amazon-dropshipping

 

Ne Kadar Risklidir? Mantıklı Bir İş midir?

Her ticaret kolunda olduğu gibi dropshippingde de risk vardır. Bu riski göze almanız ve sağlam adımlar atamanız bütçeniz için daha sağlıklı olacaktır. Elbette yapılabilir ve para kazanılabilir dünyada çok fazla örneği var. Pek çok örneği var deyince aklınızı genelde yabancı isimler gelebilir ancak drop shipppingi yapan Türk sayısı oldukça fazla.

Amazon Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılması Gerek?

Dropshipping ile size bu hizmeti sağlayan bir toptancı ya da distribütör ile çalışabilirsiniz. Bütün imalatçılar ve toptancılar dropshipping sunmuyor fakat çoğu bu işi yapıyor.

Siz bir internet sitesi açıyorsunuz ve öncelikle satacağınız ürünlerinizi belirliyorsunuz. Daha sonra potansiyel müşterilerle iletişime geçerek ürünlerinizi pazarlıyorsunuz. Ürünleriniz satıldığında satın aldığınız şirkete ürünleri sattığınız müşteriye göndermesini söylüyorsunuz. Bu şekilde hızlı ve kolay yapılmasını sağlayan XML yazılımıdır. Bu yazılımı firmalar satarlar ve siz onlardan alarak başlayabilirsiniz.

Ancak şuna dikkat etmelisiniz XML satan firma şuan hangi şirketlerle çalışıyor ve başkalarına dropshipping hizmeti sunuyormu. Çünkü pek çok firma XML satar ancak hizmet veremez.  Firmanın kendi XML yazılımı olmayabilir ve bu size pek çok sorun çıkarabilir.

Siz bir firmadan XML aldınız, e-ticaret sitenizi oluşturdunuz ve satışlara başladınız. Müşterileriniz sizden alışveriş yaptılar sizden firmanıza gereken ürünlerin talebini bulundunuz ancak firmanın yönetim programı kullanmadığı için yani ürünlerin stoklarını takip etmediği için size ürün tedariklerinde sorunlar çıkartabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

Peki Ne Satacaksınız?

Satacağınız ürünler çok önemlidir çünkü size para kazandıracaklar. E-Ticarete yeni başlayanların yaptığı hatalardan bir tanesi de başkaları ne yapıyorsa onu yapmaktır. Bu yanlış bir hareket olur.

Her online ticarette olduğu gibi “sıcak” ve sattığınız ürünleri almak için sırada bekleyen tonla insan olduğu bir piyasada olmak istiyorsunuz. En iyi senaryoda özel olarak sattığınız ürünün aynı zamanda kişisel ilgilerinizle de alakalı olması gerekiyor. Size güzel kar bırakacak ürünler satmak daha mantıklı olacaktır. Bunun içinde piyasayı araştırmak gerekir. İşin uzmanlarından eğitim almak ve önemli detayları öğrenmek gerekli.( Bir uzman tavsiyesi: tatil ve futbol sezonlarında ve yılın diğer özel günlerinde, alakalı ürünler çok gider.)

Önemli detaylardan biriside yaptığınız işi çevrenizle paylaşmamaktır. Çünkü sizin girişimci hayallerinizi yıkabilirler. “Oturduğun yerden bilgisayar başında para mı kazanılır” gibi cümleler duyabilirsiniz. Bunun sebebi ülkemizde internetin ve teknolojinin hayatımızdaki öneminin tam oturmamış olmasından dolayıdır diyebiliriz. Aslında siz oturduğunuz yerden değil satmaya çalıştığınız ürün için gece gündüz fikirler üretip emek vereceksiniz. Siz onların gözünde bilgisayar başında oturan birisi olursunuz. Güzel para kazanıp iyi bir araba veya lüks şeyler alana kadar. O zaman size gelip “Sen nasıl yaptın ya? Nasıl aldın böyle eşyaları?” diyene kadar.

 

Bu yazımı beğediyseniz motivasyon kategorisinde hazırladığım BEN DE BAŞARI(lı)SIZ OLDUM! adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Devamını oku