Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Alibaba’nın Kurucusu, Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

alibaba-nın-kurucusu

Jack Ma, başarıya ulaşmak için uygulanması gerekenlerin tanımını baştan yazan bir liderdir. Bütün engellere karşı gelen Alibaba’nın kurucusu, Çin’in e-ticaretini zirveye çıkartmıştır. İnternet sektöründe Çin’in en önemli girişimlerinden olan Alibaba’nın kurucusu ve yönetim başkanı Jack Ma, Çin’in en iyi girişimcilerinden birisi ve geçtiğimiz senelerde Forbes ‘in listesine girmeyi becermiş birisidir.

Jack Ma, internet üzerinden bir şeylerin alışverişinin yararlarını kendi yaşadığı ülkeye kazandırmak istemiştir. Hiçbir bilgisayar bilgisi olmadan bilgisayar sektörünün öncüsü haline gelmesi, onun Bill Gates gibi kişilerden çok daha ilgi çekici hale gelmesini sağladı. Kendisinin asıl mesleği ingilice öğretmenliğidir.

Alibaba’nın Kurucusu Nasıl Bir Çocukluğa Sahip?

Jack Ma, Çin’de Zheijiang bölgesinde bulunan Hangzhou’da doğmuş ve burada büyümüştür. Çocukluğundan beri yeteneklerini geliştirmeye ve yeni bilgiler öğrenmeyi amaçlamıştır. Gençlik yıllarında ingilizcesini geliştirmek için sürekli turistlerlerle konuşuyordu. Hangzhou Normal Üniversitesi’ne girerek İngilizce bölümünü bitirdi. Daha sonra da Beijing’deki Cheung Kong Graduate School of Business’a devam etti.

Her Şeyin Başlaması

Çin’de internet sektörü daha yeni doğmuşken website yapımını girişmiş Jack Ma, 1995’te evlere daha bilgisayar girmemişken online bir iş kurdu. Yaptığı bu iş aşırı derecede riske sahip olmasına rağmen kararından vazgeçmedi. Bu muhtemelen Çin’in ilk web işi olan “China Pages” kuruldu.

Kariyeri

The Yellow Pages ‘ın başarı getirmemesi, Jack Ma’yı bir süreliğine ticaret bakanlığına girmeye itti. Hangzhou’ya tekrar geldikten sonra, 1999’da B2B ticaret için Alibaba’yı kurdu. Alibaba.com  Çinli üreticeler ile tüm dünyayı tanıştırdı.

Taobao 2003 yılında kuruldu. Bu platform ücretsiz olarak yapıldı. Bu sebeple hem karları etkilendi hem deoldukça eleştri çekti. İki yıl içinde Taobao, piyasa payının büyük çoğunluğunu elde etti. eBay ‘e benzer bu sektörde demirbaş olan girişimler ile mücadele edebilmesi tebrik edilmesi gereken bir davranıştır.

“Hiçbir zaman vazgeçme. Bugün zorlu, yarın daha zorlu olacak, fakat yarından sonra gün doğacak.” – Jack Ma

Alibaba’nın kurucusu bu şirketi, dokuz ana gruba ayırmıştır. Alipay, Alibaba Cloud Computing dahil olmak üzere. Alibaba, para ve peşin satış da dahil devletin elinde olan sabit sektörlerde de girişimlerde bulundu. Jack Ma, günümüzde film yapma işine giriyor.

Mercedes’in İlk Arabası Ve Başarı Hikayesi için tıklayın.

Devamını oku