Takip Edin

Kişisel Gelişim

5 Saat Kuralı Nedir? Sizi Başarıya Götürecek Alışkanlık

5 Saat Kuralı

Malcom Gladwell’in tüm dünyada adını duyurmuş olan “Outliers” kitabında bahsettiği 10 bin saat kuralı’na göre herhangi bir konuda veya işte uzman olabilmek için o konu üzerinde 10 bin saat boyunca yoğunlaşıp çalışmak gerekir. Ancak yapılan araştırmalar her konunun ve işin uzmanlaşma sürelerinin farklı olduğunu gösteriyor. Michael Simmons bir yazısında dünyadaki Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffet ve Mark Zuckerberg gibi başarılı isimlerin ortak noktalarından birisi olan 5 Saat Kuralı gibi önemli bir alışkanlıktan bahsediyor. 5 Saat Kuralına göre haftada toplam 5 Saatiniz veya hafta içi her gün 1 saatinizi kendinize ayırıyorsunuz.(Eğer imkanınız varsa daha fazla zamanı da kendinize ayırabilirsiniz.) Ayırdığınız bu süre zarfı boyunca dikkatinizi dağıtacak başka şeyler olmadan sadece okuma, düşünme ve deneyimleme gibi aktiviteler ile ilgileniyorsunuz.

Peki Nasıl İşliyor?

  • 5 Saat Kuralı Okuma?

Okuma, yazılı bir metinde iletilenleri anlamak olarak tanımlanabilir. 5 Saat Kuralında okuma ise normal olarak yapılan okuma aktivitesi ile aynıdır. Herhangi bir kitap, blog, dergi, e-kitap, makale istediğiniz bir türü okuyabilirsiniz. İlk olarak kitap okumak sıradan gelmiş olabilir. Ancak dünya genelinde adını duyurmuş olan isimler(Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffet ve Mark Zuckerberg) okumanın önemini vurguluyor ve yoğun işlerinin arasında okumaya vakit ayırdıklarını söylüyorlar. Ayrıca okumak insanın özgüvenini arttırır, düşünce gücünü-hayal dünyasını zenginleştirir, okuma ile gelişen kelime dağarcığından dolayı daha etkili konuşma gibi daha birçok olumlu etkileri vardır. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa yavaş yavaş okuma alışkanlığı edinmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Günde 10 dakika ile başlayarak gün geçtikçe süreyi arttırabilirsiniz. Eğer sürekli aktif olarak çalışıyorsanız toplu taşıma veya yürürken sesli kitaplar da dinleyebilirsiniz. Başarının temelinden gerçekten anlayarak okumak çok önemli bir yere sahiptir.

“Tüm okurlar lider değildir ama tüm liderler okurlardır.” Harry Truman

  • 5 Saat Kuralı Düşünme?

Kitaplardan, dergilerden, bloglardan veya makalelerden yeni ve farklı bilgiler okuyorsunuz. Ancak okuduklarınızı anlamak ve benimsemek için düşünmeye de zaman ayırmalısınız. Öğrendiğiniz yeni bir bilgiyi benimsemeden üstünde düşünmeden farklı şeyler öğrenmek o bilginin kalıcılığının olmaması ve getireceği faydaların geride planda kalmasına neden olabilir. Okuduğunuz ve öğrendiğiniz yeni şeylerin daha kalıcı ve etkili olabilmesi için düşüncelerinizi aktarabileceğiniz defterler veya notlar tutabilirsiniz. Bu sayede öğrenip üstünde düşündüğünüz ve planladığınız şeylere hemen ulaşarak başarıya bir adım daha yakın olabilirsiniz. Düşünmek harika zamanlardan birisi yürüyüş olabilir.

Eğer hızlı olmak istiyorsanız tekerlekleri kullanın. Yürümek pek cazip gelmeyebilir ama gökyüzünü, güneşi manzarayı kaçırabilirsinizFrederic Gros

  • 5 Saat Kuralı Deneyimleme?

Deneyimlemeleriniz hayatınızdaki önemli adımlardan birisidir. Yeni şeyler okunuz ve öğrendiniz. Üstünde kafa yorarak düşündünüz ve gerekli notları aldınız. Artık planlarınız deneyimleme zamanı. Başarı olarak tanımlanan şey birçok deneyimleme, tecrübe ve hatanın birleşiminden oluşur. Başarıyı hata yapmamak olarak görmek büyük bir en büyük hata olabilir. Birçok icadın ve buluşların çoğu deneme yanılma sırasında bulunmuştur. Öğrenme, düşünme ve deneyimleme hayat boyu devam eder asla bitmez.

Başarısızlıkta bir seçenektir. Eğer işler başarısız olmazsa, yeterince yenilik yapmıyorsunuz demektir.Elon Musk

Devamını oku