Takip Edin

Girişimcilik

30 Milyon Dolarlık Girişimcilik Projesi: SwitchFlops

30 Milyon Dolarlık Girişimcilik Projesi: SwitchFlops

30 Milyon Dolarlık Girişimcilik Projesi: SwitchFlops? Lindsay Phillips bir gün sanat dersindeyken aklına bir fikir geldi. Bantları değiştirilebilir parmak arası terlikler… Phillips’in aklına bu iş fikri geldiğinde henüz 16 yaşındaydı ve şu anda 30 milyon dolarlık bir firmanın başında.

Bugün şirketinde 35 personel çalışıyor ve bu yılın öngörülen geliri yaklaşık 30 milyon dolar.

SwitchFlops değiştirilebilir bantları olan bir sandalettir. Müşteriler farklı bir sürü sandalet almak yerine çeşitli bant seçenekleri olan bir sandalet alıyor.

Bir sandaletin maliyeti 35 dolar. Fazladan bant almak isterseniz 12 dolar ödüyorsunuz. Tam olarak 2007 yılında piyasaya çıkan SwitchFlops şu anda dünyada 4,000’den fazla mağazada satılıyor ve Phillips’in ürünlerinin arasına bale pabuçları, kamalar ve espadriller ( bez ayakkabı ) de ekledi.

Phillips 23 yaşındayken bu işte deneyimsiz olduğu için gelişen şirketlerle ilgili deneyime sahip ve bilgi birikimi olan 50 yaşındaki Jeffrey Davidson’ı CEO olarak işe aldı.

Vizyonu ve girişim ruhu olan Phillips işini ustalıkla yerine getirerek ticari potansiyeli olan bir ürün yarattı. Bantların üzerinde insanların hoşuna gidebilecek düğmeler olan seramik parmak arası terlikler yaptı. Florida Tampa’da büyüyen Phillips’in anlattığına göre bu düşünce aklına ilk geldiğinde oldukça mantıklı olduğunu düşünmüş çünkü insanlar okula gelip giderken her zaman parmak arası terlik giyiyormuş.

Phillips : “Eğlenceli düğmeler aldım ve bazı sandaletlerin üzerine koydum ancak sahile gittiğimde düşüyorlardı. Daha sonra aklıma cırt cırtlı bantlar geldi.”

Sandaletleri başlangıçta sadece hobi olarak düşünen Phillips bir gün bir akrabasının bunun harika bir fikir olduğunu ve hemen patentini almasını gerektiğini ona anlatmasıyla yön değiştirmeye karar verdi.

Phillips: “16 yaşındaydım ve patentin ne olduğunu gerçekten bilmiyordum.

Şüpheci bir patent avukatı ile görüştü ancak avukat ona araştırma yapmasını ve pazarda benzer ürün olmadığından emin olduğunda ona gelmesini söyledi. Phillips araştırmasını yaptı ve piyasada kendi ürününe benzer başka bir ürün bulmadı. Aynı şekilde avukatta bulamadı. Patent başvurusu yaptılar ve ancak dört senede alabildiler.

Phillips bu süreçte liseyi bitirdi ve üniversiteye başladı. İşine odaklanmak yerine Rollins College’da ana branş olarak sanat tarihi ve yardımcı branş olarak iletişim okumaya başladı.

Ve girişimcilik hikayesi böyle başladı.

 

Diğer Girişimcilik Hikayeleri: Sünger Satarak Milyonlar Kazanan ANNE

Devamını oku